JęzykiPolski
WalutyPLN
Strona główna

Jak wyczyścić srebrne i złote kolczyki? Skuteczne metody

Kolczyki są jedną z najbardziej popularnych części biżuterii noszonej zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Świetnie dopełniają każdą stylizację i przyozdabiają twarz. Dodają szyku, elegancji i charakteru. Do wyboru jest całe mnóstwo modeli stworzonych z różnych materiałów i w wielu dostępnych kształtach, wzorach czy zapięciach. Kolczyki zawsze pięknie się prezentują. Musisz jednak pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji. Bez niej może wytworzyć się na nich charakterystyczny nalot lub osad. Tutaj ważne jest też zwrócenie uwagi na środki czyszczące – jeden zły ruch może doprowadzić do zniszczenia czy uszkodzenia Twojej biżuterii. Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo wyczyścić kolczyki - koniecznie więc, czytaj dalej!

Dlaczego kolczyki zmieniają swój wygląd?

Jest to proces naturalny, więc nie musisz się martwić. Zarówno kolczyki, jak i naszyjniki czy bransoletki, będą się zmieniać nawet zwyczajnie leżąc na półce. Dzieje się tak, ponieważ na powierzchni metalu zachodzą procesy chemiczne. Za sprawą utleniania błyszcząca powierzchnia matowieje, a barwa staje się ciemniejsza. Pamiętaj jednak, że dochodzi do tego jeszcze szybciej, kiedy nie używasz biżuterii. Nie nosząc jej dłuższy czas, nie zapominaj o owinięciu jej w miękką tkaninę czy zwykłą chusteczkę higieniczną. Dzięki temu Twoje ozdoby dłużej zachowają czystą i błyszczącą powierzchnię. 

Jak zapobiec osadom i zniszczeniom kolczyków?

Jak mówi przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” - jak najbardziej można je interpretować również w kontekście troski o biżuterię. Warto o nią dbać regularnie od samego momentu zakupu, aby zapobiec niechcianym uszczerbkom. Zatem co w tym celu musisz zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy ją nosić! Nieużywana biżuteria szybciej pokrywa się osadem. 

Pomocne jest także prawidłowe przechowywanie biżuterii. Warto umieszczać ją w szczelnych i suchych pojemniczkach, typu szkatułka. Zmniejszy to prawdopodobieństwo zachodzenia zmian na jej powierzchni.

Jak czyścić posrebrzane i pozłacane kolczyki?

W tym przypadku musisz zachować szczególną ostrożność, aby ich nie uszkodzić. Po pierwsze – nie zaleca się moczenia kolczyków tego typu w roztworach czyszczących. Jednak śmiało możesz delikatnie przecierać je takim środkiem - rób to jednak delikatnie, nasączoną szmatką. To powinno w zupełności wystarczyć! 

W jaki sposób czyścić złote i srebrne kolczyki?

Po pierwsze – omijaj dodatkowe ozdoby, takie jak cyrkonie czy inne kamienie, także te emaliowanie. Uważaj, ponieważ niektóre kamienie szlachetne bądź półszlachetne są bardzo wrażliwe na intensywne środki czyszczące. Definitywnie zakazane jest używanie mleczek do czyszczenia, past i proszków z mikrogranulkami o ostrych krawędziach – mogą doprowadzić do zarysowania powierzchni. Zaleca się ręczne czyszczenie wyłącznie powierzchni metalu, jeśli biżuteria zawiera, wcześniej już wspomniane, kamienie czy powierzchnie emaliowane. Kolczyki oczyść miękką szmatką lub szczoteczką, do rąk lub zębów, o miękkim włosiu. Nie zanurzaj ich natomiast w żadnym roztworze, nie szoruj i nie stosuj ostrych gąbek!

Jak wyczyścić kolczyki? Oto sprawdzone domowe sposoby!

Najczęściej stosowaną metodą na czyszczenie kolczyków jest przetarcie ich roztworem wykonanym z mydła i gorącej wody. Mydło świetnie sprawdza się także w przypadku czyszczenia diamentów i brylantów.

Dość popularnym sposobem jest też roztwór soli. Sprawdza się w przypadku pojawienia się czerwonego lub zielonego osadu na metalu szlachetnym. Jak więc taki roztwór przygotować? Brzegi naczynia wyłóż folią aluminiową, następnie wlej do niego litr gorącej wody i dodaj 5 łyżek soli. Wystarczy na moment zanurzyć kolczyki w kąpieli solnej, a po zabrudzeniach nie powinno zostać najmniejszego śladu! Pamiętaj też, aby po tym biżuterię dokładnie osuszyć.

Podobne działanie wykazuje sok z cytryny. Wystarczy zamoczyć w nim kolczyki. Ten sposób sprawdzi się też w przypadku zielonego brudu, który często pojawia się przez osadzanie tlenków żelaza. 

Mleko natomiast wykorzystaj w przypadku kolczyków z perłami. Biżuterię z tym elementem warto od czasu do czasu zanurzyć w mleku na dobę – po wyjęciu oczywiście dokładnie osuszyć.

Jeśli natomiast jesteś osobą zabieganą, bardzo zależy Ci na czasie i nie w głowie Ci zajmowanie się domowymi sposobami – zastosuj płyn do czyszczenia srebrnej i złotej biżuterii. Dociera on w nawet najtrudniej dostępne zakamarki! Zamocz w nim biżuterię bądź poleruj nasączoną szmatką do uzyskania zadowalającego efektu.

Przejdź do panelu Kreator